Demirci Hacı Ömer Oğulları Şirketler Grubumuzun yeni üyesi Avşar Maden Suyu Fabrika İşletmemiz Açıldı.

Avşar Maden Suyu Afyonkarahisar-Ankara istikameti üzerinde, İscehisar ilçe merkezine 3km. mesafede, Avşar Deresi mevkiindedir. Avşar Maden Suyu hakkında ilk yazılı bilgi Türkiye çağında maden suyu ve kaplıcaların tetkiklerini yapan Profesör Doktor S Calvinin 1940 yılında Türk Hıfzısıhha ve Tecrübi Biyoloji mecmuasının 3. sayısındadır.Bu yazıda Afyona dört saat mesafede Avşar Membalarının bulunduğundan bahsedilmektedir.

Daha sonraki yıllarda Avşar Maden Suları ile ilgili birçok araştırma ve analiz yapışmış ve Avşar Maden Suyunun üstün vasıflara sahip olduğu belirtilmiştir. İncelemelerin yapıldığı Avşar Maden Suyu kaynağının, membanın etrafına dizilmiş taşlardan oluşan bir havuzdan yaklaşık 0,13/sn. debi ile kaynamakta olduğu Dr. M. Sadettin AYGEN tarafından yazılmış "Afyonkarahisar Kaplıcaları ve Maden Suları" isimli makalede belirtilmiştir.

Avşar Maden Suyu kaynağının içme amaçlı kullanımının yanı sıra jeotermal sağlık kürü amaçlı kullanımı, kaynak noktasının yakınında bulunan 8 adet mağara ile anlaşılmaktadır. Avşar deresi civarında bulunan kayalara oyulmuş iki katlı mağaraların bulunması bu coğrafyada yerleşim gösteren Eti ve Frig medeniyetleri tarafından Avşar Maden Suyu kaynağının sağlık amaçlı içme ve jeotermal kaplıca olarak kullanıldığını göstermektedir.

Tarih boyunca sağlık amacı ile kullanılmış olan Avşar Maden Suyu, 2015 yılında Demirci Hacı Ömer Oğulları Şirketler Grubu bünyesinde bulunan Şuayp Demirel İth. İhr. Taah. ve Tic. tarafından fabrika yatırımı başlatılarak, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan insanların faydasına sunulmuştur.

Eski Yunanlılarda Asklepionolarak adlandırılan Sıhhat Tanrısı Eskilop adına yaptırdıkları, sayısı 200 olarak bilinen tedavi merkezleri bulunmaktadır. Asklepionların ortak özellikleri ise ortada bulunan bir adet memba ve membanın etrafında dizilmiş odaların bulunmasıdır. Avşar Maden Suyunun bulunduğu mevkideki mağaraların Eski Yunanlılar döneminde de su tedavisi amacı ile şu anki modern ifade ile termal otel olarak kullanıldığını göstermektedir.

Toplam 300.000 m2 alan üzerine inşa edilen Avşar Maden Suyu fabrikası 8.200 m2 üretim, 1.800 m2 idari bina olmak üzere 10.000 m2 kapalı alana sahip olup, 50.000 şişe / saat üretim kapasite ile üstün hijyen ve kalite koşullarında üretim yapmayı sağlayacak üst düzey teknolojiye sahiptir.