DEMMAK MERMER MAKİNALARI YETKİLİLERİNDEN Sayın Olcay KARAGÖZ ile yaptığımız ropörtajda Demmak Firmasını Tanıyoruz

· Kendinizi ve Firmanızı tanıtır mısınız..!

· İsmim Olcay KARAGÖZ.Makina Mühendisi'yim.Firmada Genel Müdür pozisyonundayım.Yaklaşık 12 yıldır firmada çalışmaktayım. · Firmamız DEMMAK DEMİRELLER MAKİNA SAN.ve TİC.A.Ş.,DEMİRCİ HACI ÖMEROĞULLARI ŞİRKETLER GRUBU'na bağlı,fabrika ve ocak tipi her türlü kesme,işleme makinaları imalatı yapmaktadır.Şirketimiz Afyonkarahisar ili İscehisar ilçesinde 8.000 m² kapalı,12.000 m² açık alanda faaliyette bulunmaktadır. Sektörün en gelişmiş yeni nesil CNC makina parkına sahip firmasıdır ve yeni metal işleme tezgah yatırımlarımız da devam etmektedir.


· Şirketinizin sektördeki geçmişi ve bugünkü yeri hakkında bilgi verebilir misiniz?

· 50 yıldır sektöre hizmet vermekte ve birçok kez ülkemizde ilklere imza atmıştır.Gerek ürün kalitesi ve gerekse de satış sonrası servis kalite anlayışıyla örnek gösterilen firma olmanın gururunu yaşamıştır.

· Ürün çeşitleriniz nelerdir.? Ürünlerinizle ilgili kısa bilgi verebilir misiniz?

· Firmamızın öne çıkan ürünleri olarak ülkemizde tek imalatçısı olduğumuz Demmak Kollu Zincirli Kesici Makinalarımızı (DZK 3400 ve DZK 6800) gösterebiliriz.Ayrıca diğer ocak makinaları olarak Tel Kesme makinaları ve Hidrolikli-Havalı delici makinalarında da yeni jenerasyon,yüksek verimli makinalar ürün gamındaki yerini almıştır.

· Fabrika makinaları olarak da 80 Lamalı Asansörlü tip yüksek hızlı katraklar,75 Lamalı Kasa inmeli katraklar,hassas kesimli,seri imalata yönelik köprü kesmeler de mevcuttur.Levha ve fayans üretimi için gerekli olan tüm makinalar fabrikalara eksiksiz sunulabilmektedir.

· Sektördeki vizyonunuz nedir? 5-10 yıl içinde sektörde nerede olmak istiyorsunuz?

· Sektörün yeniliklere en açık ve atılgan yapıdaki kadromuzu daha da güçlendirip sadece yurtiçinde değil,tüm dünyada önderliği almak istiyoruz.Yabancı üreticilere bağımlıyız psikolojisini kırdığımızı düşünüyoruz ve sektörün yabancı menşeli öne çıkan tüm markalarını geride bırakmak önümüzdeki 5 yılın en önemli hedefidir.Gerek yaptığımız yeni metal işleme tezgahları yatırımlarımızla ve gerekse de profesyonel kadro güçlendirme takviyelerimizle bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz.

· İhracat yaptığınız ülkeler var mı?

· Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Orta Asya,Kuzey Afrika,Rusya,Balkan Ülkeleri başlıca ihracat yaptığımız bölgelerdir.

· Ürünlerinizde belli bir bölgeye odaklanıyor musunuz? Bu bölge ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

· Belli bir bölgeye odaklanmıyoruz.Ürünlerimiz tüm bölgelere hitap eder ürünlerdir.Ürün gamımız geniş olduğu için herhangi bir ürünümüzle hizmet vermiş oluyoruz.

· Ürünlerinizde alıcıya sunduğunuz en önemli fayda ve diğerlerinden farkınız nedir?

· Yenilikçi ve sürekli yukarı ivme yönlü geliştirmelerimiz ve satış sonrası servisçilik anlayışımız firmamızı öne çıkaran unsurlardır.

· Hangi ürünlerinizde iddialısınız?

· Özellikle Türkiye'de tek imalatçısı olduğumuz ve yabancı bir çok rakibimizi de gerek satış rakamlarıyla ve gerekse de kalitemizle geride bıraktığımız Demmak Kollu Zincirli Kesici makinalarımız iddialı olduğumuz ürünlerimizdir.

· Ayrıca yeni ürün gamımıza aldığımız 80 Lamalı Asansörlü Katrak Makinamız da sektörün,yüksek hız,uzun ömür ve hassas kesim beklentilerine tam anlamıyla cevap verebilecek makinadır.Tüm rakiplerinden yüksek gergi kapasitesi (12 ton/lama),kızak hareket sistemi ve minimum bakım maliyeti ile sektörün en iddialı makinasıdır.

· Firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımı için neler yapıyorsunuz?

· Fuar katılımı,sektörel dergi reklamları ve müşteri ziyaretleri · Yurtdışında hangi ülkelerle çalışıyorsunuz tanıtmak için neler yapıyorsunuz?

· Yurtdışı reklam çalışması şu an sadece sektörel dergilere reklam vermek suretiyle İran'da yapılmaktadır.

· Piyasayı nasıl değerlendiriyorsunuz, 2013’ün nasıl geçmesini bekliyorsunuz?

· 2013 yılı başlangıcı durgun idi ancak son birkaç haftadır oldukça yüksek hacimli siparişler almaya başladık.Beklentimiz yıl sonuna kadar devam edeceği ve önümüzdeki yıllar da süreceğidir.

· Fuarla ilgili beklenti ve düşünceleriniz nelerdir?

· İzmir fuarı firmamız için verimli fuardır ancak yer tahsisi konusunda sıkıntılarımız da vardır.Önümüzdeki yıl yeni fuar alanına geçmeyi ve daha etkin yerde ürünlerimizi sergilemeyi umuyoruz.

· Sektörünüzle ilgili Devlet ve yerel yönetim teşvik ve desteklerinden beklenti ve sıkıntılar var mı? · Makina imalatçıları olarak bize en olumlu yansıyan teşvikler,müşterilerimizin leasing hizmetlerinde KDV teşviğinden yararlanmalarıdır.

· Sektörde kimi firmaların gelir gider hesaplamalarını doğru yapamayıp,kalıcı olamayacağını bile bile çok düşük kar marjlarıyla çalışıp,kalitesiz imalatlarla diğer ciddi çalışan yerli imalatçılara kötü referans teşkil etmeleri en öne çıkan handikaplardır.